SPINNER VC1150
EXW çmim fiks plus TVSH
Viti i prodhimit
2026
Gjendje
I ri (plotësisht funksionale)
Vendndodhje
Sauerlach Gjermania
Qendër përpunimi vertikale SPINNER VC1150
more Images
SPINNER VC1150
SPINNER VC1150
SPINNER VC1150
Të dhëna për makinën
Përshkrimi i makinës:
Qendër përpunimi vertikale
Prodhues:
SPINNER
Model:
VC1150
Numri i makinës:
VT2155
Viti i prodhimit:
2026
Gjendje:
i ri
Funksionalitet:
plotësisht funksionale
Çmimi & Vendndodhja
EXW çmim fiks plus TVSH
Vendndodhje:
Rudolf-Diesel-Ring 24, 82054 Sauerlach, Deutschland Gjermania
A21255907
Numri i referencës:
Përshkrim
SPINNER VC1150 Travel paths: X 1150 mm, Y 620 mm, Z 600 mm
"Advanced" version
Extra-heavy cross-slide construction for high-performance machining
with patented guideway cover concept
Ensuring optimal chip flow and a small machine footprint
High-precision MILLING SPINDLE up to 14,000 rpm as built-in motor spindle,
with direct drive (no belt), water cooling,
M=117 Nm (S6 25%) P=22 kW (S6 25%) / SK40
TOOL MAGAZINE with 32 tool stations
DIRECT MEASURING SYSTEMS on X/Y/Z axes
CONTROL SYSTEM: FANUC 32iMB with the following basic functions:
- Path control with Fanuc standard user interface
- 15" LCD color monitor, Fanuc panel, full keyboard
- User memory 1 MB, max. 1000 program numbers
- USB interface
- Ethernet interface
- GE Fanuc cycle packages "Milling" for threading, deep drilling
- 48 zero point offsets
- 200 tool compensation pairs, tool life monitoring
- Thread cutting without compensating chuck
- Functions: helical interpolation + cylindrical interpolation
- Functions: scaling, mirroring, coordinate system rotation
- Parallel programming in background
- Run time and piece counter
- Inch-metric changeover
- Electronic handwheel
- Control language dialogue in German/English/French
Rapid traverse in all linear axes: 48 m/min
CONVERSATIONAL PROGRAMMING Fanuc Manual Guide i
UNIVERSAL CHIP CONVEYOR VC1150
Preparation of spindle for HIGH PRESSURE; operation with auxiliary tank up to 70/80 bar
HIGH PRESSURE TANK 70 bar, with paper band filter
Provision for SPINNER STANDARD PROBE
Wireless SPINDLE PROBE Spinner-Blum
STANDARD DOCUMENTATION IN GERMAN
Godpfxeykz Dde Acljbl
Operating voltage: 3x400 V +/-10%
Line frequency: 50 Hz (+/-2%)