!!! We have almost all spare parts for the Deckel S 11 machines in stock !!!
!!! Accessories can be varied as desired !!!
We would be happy to trade in your used Deckel S 11 - contact us!
Notice:
We would be happy to provide you with a free offer. However, please understand
that we only accept inquiries with a complete address
edit.
1218
400 V, 50 Hz, with CEE plug and cable
Colour: light grey RAL 7035
Stand traffic grey RAL 7042 (new paint)
axial grinding spindle adjustment
Accessories:
* Machine stand and carrier plate ground
* Complete electrical conversion included:
> new three-phase drive
> new brake motor
> new frequency controller
> new built-in electrics touch-proof
> Fi circuit breaker
> EMC cables and screwed connections
> new protective cables
> new control panel
> Emergency stop switch
* Opto electronic measuring device with microscope, support arm, parking space,
new 2-axis Fagor digital readout and scales completely mounted and adjusted
* dividing head Sk 40 with prisms and 24 R dividing disc
* 1 graduated disc 14 + 22 R each
* Twist and back-grinding device with rack and pinion housing
* Setting gauge
Gbedpfew U Ehzex Aclsl
* Complete tooth support
* pivoting support finger
* LED lamp waldmann
* Dust extraction device without vacuum cleaner
* Univ. adjustment gauge
* 10 direct collets Sk 40 6/ 8/ 10/ 12/ 14/ 16/ 18/ 20 22/ 25 mm
* Collet sleeve with forcing nut
* 1 set = 35 collets S 20x2 from 1.0 - 18.0 mm by 0.5 mm each
* 1 taper reducing sleeve Sk 40 x Mk 1/ 2/ 3/ 4
* 3 grinding wheel chuck L 48, 35 mm
* Protective cover
* Exchange grinding spindle
* Tool cabinet with 4 drawers
* Shelves for dto.
* Operating key, operating instructions, spare parts list, circuit diagram
* Machine and accessories completely overhauled and with electrical test
certificate!*
6 months warranty !
grinding length 190 mm
workpiece length 380 - 940 mm
spindle turning speed - stepless 2 - 10000 U/min
current capacity 380 kVA
power capacity - grinding motor 1,1 kW
total power requirement 2,2 kW
weight of the machine ca. 0,6 t
Notice:
edit.
1218
Colour: light grey RAL 7035
Accessories:
> new three-phase drive
> new brake motor
> new frequency controller
> Fi circuit breaker
> new protective cables
> new control panel
> Emergency stop switch
* Setting gauge
Gbedpfew U Ehzex Aclsl
* Complete tooth support
* pivoting support finger
* LED lamp waldmann
* Univ. adjustment gauge