Mafell ZAF 250 demonstration machine (max. 2-3 used for demonstration purposes)
Item No.: 991201
Included in delivery:
-1 milling head, complete with reversible blade; Order No. 202105
-1 support table, Order No. 205025
Maximum timber dimensions (W x H) at right angles: 500 x 250 mm
Maximum timber dimensions (W x H) at 60°: 220 x 250 mm
Length of support with scale: 3000 mm
Feed speed: 0.9 - 2.2 m/s
Installation area: 1.5 x 4 m
Nominal idle speed: 6670 rpm
Nominal power consumption: 6000 W
Weight: 392.1 kg
Three-phase motor: 400 V / 50 Hz
Product details:
Giodpfx Aowazn Ajclot
-With the ZAF 250 Vario, all tenon shapes can be produced quickly, accurately, and efficiently.
-An exact length scale can be adjusted using a stop.
-The ZAF 250 Vario has an adjustable feed rate for hardwood applications.
Area of application:
-Tenon and tangential milling up to 60°
-Materials used, e.g., solid wood and laminated timber
Advantages:
-Maximum wood dimensions: 500 x 250 mm at 0° and 220 x 250 mm at 60°.
-No wood waste – fully vacuumable.
Njoftimi është përkthyer automatikisht. Mund të ketë gabime në përkthim.
Item No.: 991201
Included in delivery:
Feed speed: 0.9 - 2.2 m/s
Installation area: 1.5 x 4 m
Nominal idle speed: 6670 rpm
Weight: 392.1 kg
Product details:
Giodpfx Aowazn Ajclot
Area of application:
Advantages: