Profili i Dealer

Southern Engineering Equipment nga Poole

Southern Engineering Equipment


Herr Michael Trotter

51 Holton Road, Holton Heath Ind Est
BH16 6LT Poole

Mbretëria e Bashkuar


numrin e telefonit Trego


Southern Engineering Equipment is a Machine Tool Supplier of new and used machinery, service, parts and consumables. .

We are proud to be the UK & Eire dealers for a variety of premium machine tool brands from across the globe.

Sole Dealers For: Euro Fintec, Gecam, Grind Master, Kuhlmeyer, Lissmac, Sugino

Shko tek ofertat më të lartë › 

Southern Engineering Equipment është një tregtar i besuar
Ky tregtari është verifikuar me sukses dhe ai u dha vulën besimit Machineseeker


Çfarë është vula?

Vula Besimi Machineseeker jep blerësit aftësinë për të zbuluar nëse ata kanë për të bërë atë me një shitës besuar në një shikim.

Çfarë do të thotë kjo për blerësit?

Blerësit mund të kufizojnë rrethin e partnerëve të mundshëm të biznesit, pa kontrolle të gjera dhe kompanitë që e bëjnë favor dyqane të ndershme dhe të mira me probabilitet të lartë.
Natyrisht, mosmarrëveshjet ende mund të lindin gjatë procesit të blerjes. Maschinensucher resp. Machineseeker Group GmbH nuk është përgjegjës për shkeljet ligjore të blerësit resp. shitësi aktiv në Maschinesucher resp. Machineseeker.

Më shumë informacion në lidhje me vulë

listat aktuale dhe promovime të veçanta
4120562.jpg
Fly Press Norton 5S
5 1/2 inch throat Stguxs më shumë »
4120127.jpg
Duke u përgjëruar sharra Kaltenbach KKS 400
Blade size 400 mm Rounds 130 mm Squares 120 mm Bfpdvu7z79 Flats 315 x 40 mm Head swivels 90 - 0 - 90 degress auto clamping 3 blade speeds 18 cutting speeds self circulating coolant fed bla... më shumë »
4120125.jpg
MAKINA E MJETEVE TE TOOLIT Manford MF 450VS
Table size 54 x 10'' Spindle Taper 30 INT Spindle speed 50 -3500 rpm Acu-Rite control Self lubricating F2n03kv7 3 phase më shumë »
Dërgoni kërkesën për Southern Engineering Equipment

kompani

emër*, Emri

Rruga dhe numri i shtëpisë

Kodi Postar & Town

telefon

faks

E-mail*

hetim juaj*

Ju lutem përgjigje me anë të*më shumë listings & makineri në ofertë
4120562.jpg
Fly Press Norton 5S
5 1/2 inch throat Stguxs
4120127.jpg
Duke u përgjëruar sharra Kaltenbach KKS 400
Blade size 400 mm Bfpdvu7z79 Rounds 130 mm Squares 120 mm Flats 315 x 40 mm Head swivels 90 - 0 - 90 degress auto clamping 3 blade speeds 18 cutting speeds self circulating coolant fed blade
4120125.jpg
MAKINA E MJETEVE TE TOOLIT Manford MF 450VS
Table size 54 x 10'' Spindle Taper 30 INT Spindle speed 50 -3500 rpm Acu-Rite control Self lubricating F2n03kv7 3 phase
4054532.jpg
vertikale Bandsaw Meber SR 500
Specifications Flywheel diameter 20″ Working table size 580×630 Cutting capacity h x w 280×475mm Width of flywheel 35mm Flywheel RPM 720 Jvblqe Length of blade 3970mm Motor power Hp 2 Net weight of machi ...
4108155.jpg
shtypi i çuditshëm HME OP 30
Hordern Mason Type: OP 30 : Cl8qb2x2 press to force 30. Power 5 kW Weight 2600 kg C base swivel
4054655.jpg
Guillotine hidraulike të rëndë Pearson 10' X 1/2" / 3048mm X 13mm
Capacity10' x 1/2" / 2048mm x 13mm Back gauge hand operated P7assb99 Work supports 2 60" / 1524mm Squaring arms1 60" / 1524mm Input 400/3/50 20hp approx Clamps 14 x hydraulic Actuated via full length foot treadle Length ...
4098304.jpg
dhoma mjet torno Colchester Triumph 2000
15 " Inch Swing over bed 9.5" inch Swing over Cross Slide Cnk7ayia 22.5" inch Swing Over Gap 50" Inch Between Centres 2.125" inch Spindle Bore 3 and 4 Jaw Chuck Quick change tool post Imperial/metric threading Coolant DC ...
4098299.jpg
Tornja e Shtratit të Gapit Colchester Master 2500
3 and 4 jaw chuck Quick change toolpost Collet chuck Gap bed Newall DRO 3 phase Bfiymm3gd2 centre height 6.5'' centres 25'' 1.625'' bore
4088114.jpg
Përmes makinës bluarëse të ushqimit Timesavers 2200 Series 900 WWB
Model: 22-Series-900-WWB 2 Grinding heads and 1 scotch brite drum brush Serial Number: 2388-11 Belt size 930mm x 1900mm Clsjbbrs Special factory option to accept 630mm x 1900mm belt size Grinding thickness capacity 1mm - 12 ...
4058300.jpg
Cikli Jet Twin Head Water Bystronic BYJET Smart 3015
Be7d2yu3v3 Twin heads 3m x 1.5m bed 43kW motor Low cutting hours 2353hrs Video available Still in operation
4054659.jpg
Vertical Manual Mill BRIDGEPORT BRJ
X 762 mm- Y 305 mm- R8 spindle Vertical travel of the table: 406 mm- Table 1070 x 230 mm- Be3b8vlyqd Speed: 3750 RPM
4054555.jpg
gijotinë Pearson 8' X 1/4" / 2440mm X 6mm
Capacity8' x 1/4" / 2440mm x 6mm Back gauge Powered Blades Very good condition P3cy3pm2 Input 400/3/50 20hp approx Actuated via full length foot treadle Length 2950mm Width 1490mm Height 1710mm Nett weight actual.5 To ...
4054552.jpg
5 ton hidraulike shtyp HARE 5 BS
Pty3ay Capacity 5 tons Stroke 4'' Table 14 x 8'' 3 Phase On stand Emergency Stop Excellent condition
4054542.jpg
nxjerrjes Welding tym Plymovent MFC-1000
Full working order Mundyo good filter 3m hose Operates off a 3 pin plug
4054515.jpg
Mulli cilindrik i rëndë Jones & Shipman 1055
Model 1055 P2w2nolt English Graduations Rapid Approach and Retraction of Wheelhead Rapid Positioning of Wheelhead by handwheel Wheel can be mounted on either the left hand or right hand end of the spindle Wheel Flange suitab ...
4054492.jpg
dhoma mjet torno Colchester Master 2500
3 jaw chuck Quick change toolpost and holders box of tooling and jaws Good working order 3 phase Coolant Chuck and splash guards 2rh383 Centres 40'' Centre height 6.5'' - with bed removed 9.5'' Ainjest rapid thread ...
4054460.jpg
blues cilindrike Jones & Shipman 1074
Centre Height 10” Distance between Centres 18” Auto Increment Infeed 0.0002”-0.0020” Fine Traverse Graduations 0.0005” Manual Feed – 1 Revolution of Handwheel 0.5” Feed Rate to Table Hydraulic 3” to 180 ...
4054433.jpg
dhoma mjet torno Colchester Master 2500
3 and 4 jaw chuck Quick change toolpost face plate Steady (not pictured) box of tooling Good working order 3 phase Ebfi2bb centre height 6.5'' centres 25'' 1.625'' bore
4054424.jpg
Heavy Duty torno Dean Smith and Grace 17T Tool Room Lathe
Bjgsnmmy Distance between centres 36'' Swing over bed 17'' Swing over cross slide 10'' Spindel bore 2 1/2'' Spindle speed 13.4 to 1230 rpm Camlock chuck fitting D 1-8 Tailstock taper 4MT
Provoni app Machineseeker tani!
app Machineseeker for iPhone dhe Android .